ლიტერატურულ-საგამომცემლო პროგრამა

26/05/2022 - 29/05/2022 11:00 - 20:00
აკაკი წერეთლის 118, თბილისი, საქართველო

წარმოგიდგენთ თბილისის წიგნის 24-ე საერთაშორისო ფესტივალის სრულ პროგრამას!


ხუთშაბათი, 26 მაისი

12:00 - 13:00 ფესტივალის ოფიციალური გახსნა, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია და ფესტივალის პარტნიორები, მე-3 პავილიონის საკონფერენციო დარბაზი

მე-11 პავილიონის მთავარი სცენის პროგრამა

ხუთშაბათი, 26 მაისი

13:00 - 13:20 რალფ ელისონის წიგნის „უჩინარი“ წარდგენა, წარმდგენი: მთარგმნელი რამაზ ხატიაშვილი, ქარჩხაძის გამომცემლობა

13:20 - 14:00 მიგრაციისა და გადასახლების თემა ლიტერატურაში ფირათ სუნელის რომანის „ტირიფების ჩრდილქვეშ“ მიხედვით, სპიკერები: ფირათ სუნელი, არჩილ ქიქოძე, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

14:00 - 14:30 კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრ „კავკასიური სახლის“ ახალი გამოცემების, რობერტ ლიარდონის „ღმერთის გენერლები, მანფრედ ჰალერის „ქრისტე ღმერთის საიდუმლო“ და ანტონ სუროჟელის „საუბრები ღმერთსა და ადამიანზე“ წადრგენა, მთარგმნელი: ნაირა გელაშვილი, წარმდგენი: ლევან ლორთქიფანიძე, კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრი „კავკასიური სახლი“

14:30 - 15:00 შეხვედრა შოთა იათაშვილთან და პაატა შამუგიასთან. დისკუსია თემაზე: ქართველი და უკრაინელი ავტორები რუსეთ -უკრაინის ომზე. გერმანული გამომცემლობის Klack Verlag -ის პროექტის, ქართველი და უკრაინელი პოეტების ანთოლოგიის ანონსი, საქართველოს მწერალთა სახლი

15:00 - 15:30 შეხვედრა ავტორ, ერიკ ლისთან. დისკუსია მწერალთან მის წიგნებზე „ექსპერიმენტი, მივიწყებული ქართული რევოლუცია“ და „ქართული ამბოხი ტექსელზე: ბოლო ბრძოლა ევროპაში“, გამომცემლობა „ზიარი“

15:30 - 15:50 ელდინო საღარაძის წიგნის „ციცინათელების ლოცვა“ წარდგენა, გამომცემლობა „საქწიგნი“

15:50 - 16:40 ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია 2022 -ის გამარჯვებული ქართველი მწერლის, ივა ფეზუაშვილის, პრემიის მონაწილე უკრაინელი ავტორის ეუგენია კუზნეცოვასა და ლიეტუველი მწერლის ტომას ვაისეტას დისკუსია. მოდერატორი: პაატა შამუგია, წარმდგენები: ნატაშა ლომოური, გვანცა ჯობავა, ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია

16:40 - 17:00 პლატონის „გორგია“ -ს თარგმანის წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელები, მაგდა მჭედლიძე, დაჩი ფაჩულია, აზროვნების აკადემია

17:00 - 17:20 ზურაბ კიკნაძის წიგნის, „ბიბლიური წინასწარმეტყველნი“ წარდგენა, კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრი „კავკასიური სახლი“

17:20 - 17:50 ახალი ბერძნული მთარგმნელობითი საგრანტო პროგრამის, GreekLit-ის წარდგენა. წარმდგენი: ნოპი ხაძიგეორგიუ, საბერძნეთის კულტურის ფონდი, საქართველოს მწერალთა სახლი

17:50 - 18:10 ჯუბა ღებელის პოეტური კრებულის „შენ ხარ და მორჩა“ წარდგენა, გამომცემლობა „საქწიგნი“

18:10 - 18:30 „ჟირაფი ჟოზეს სავარჯიშოების კრებულის“ წარდგენა მასწავლებლებისათვის. წარმდგენები: გიორგი მარშანია, ნინო ძაბახიძე, მაკა კასრაძე, გამომცემლობა „ზებრა“

18:30 - 19:00 აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ახალი საარჩევნო კოდექსის პროექტის წარდგენა, წარმდგენები: გიორგი არზიანი, ნანა შამათავა, თბილისის სოციალური კვლევების სკოლა 19:00 - 19:30 რუსუდან გორგილაძის წიგნის „დიქტატურის გემო“ წარდგენა, წარმდგენები: შორენა შავერდაშვილი, რუსუდან გორგილაძე, „სეზან ფაბლიშინგი“

19:30 - 20:00 შეხვედრა ამერიკელ ავტორ, ნილუფარ თალებთან და დისკუსია თემაზე „Freedom Through Language“, ამერიკის საელჩო საქართველოში, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია


პარასკევი, 27 მაისი

11:00 - 11:40 საუბარი თურქულ ლიტერატურაზე ისქენდერ ფალასთან ერთად, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

11:40 - 12:10 სერიის „ბიბლიოგრაფიული იშვიათობა“, ასევე წიგნების, „საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია“, „ენრიკო გაბიძაშვილი – 90“ და „ბაღვაში, სამეცნიერო კრებული“ წარდგენა, წარმდგენები: ზაზა აბაშიძე, ნინო მელიქიშვილი, ყარამან ფაღავა, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

12:10 - 12:40 ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ახალი გამოცემების „კავკასია აღმოსავლეთსა და დასავლეთს შორის II“, „მცირე სვინაქსარი“, „ათონის ქართველთა მონასტერი“ წარდგენა, წარმდგენები: დალი ჩიტუნაშვილი, მაია რაფავა, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

12:40 - 13:10 გამომცემლობა წიგნი+ერის გამოცემების, მარი კირიაკიდის „ფერადი სიბნელე“ და ნიკა ნოვალის „თავისუფალი მონები“ წარდგენა, გამომცემლობა „წიგნი+ერი“

13:10 - 13:40 სერიის „ბავშვობის თანამგზავრები“ ახალი წიგნების, „იმედი“, „თავისუფლება ფერთა ხვედრია“, „ოჯახის მემატიანე“ და „შუქურის დარაჯი“ წარდგენა, წარმდგენი: ავტორი მანანა კარტოზია, გამომცემლობა „სეზანი“

13:50 - 14:20 გამომცემლობა წიგნი+ერის გამოცემების, ავთანდილ იმნაძის „ვლასოველი“ და ფრიც რიმანის „დაბერების ხელოვნება“ ქართული თარგმანის წარდგენა, მთარგმნელი: ტატა კოტრიკაძე, წარმდგენი: ლიკა წერეთელი, გამომცემლობა „წიგნი+ერი“

14:20 - 14:50 ეროვნული ბიბლიოთეკის ახალი გამოცემების წარდგენა, წარმდგენები: მირიან ხოსიტაშვილი, ემზარ ჯგერენაია, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა

14:50 - 15:10 ქეთი ნიჟარაძის პოეტური კრებულის „რომაული არდადეგების“ წარდგენა, გამომცემლობა „პალიტრა L“

15:10 - 15:30 ქართული წიგნის ბაზრის კვლევის (2016-2020) წარდგენა, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია, საქართველოს მწერალთა სახლი

15:30 - 15:50 გამარჯვებული ბლოგერების გამოვლენა და დაჯილდოება, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია, ფესტივალის პარტნიორი – ონლაინმაღაზია ველი

15:50 - 16:30 „სტამბოლი იყო ზღაპარი“ საუბარი მარიო ლევისთან, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

16:30 - 16:50 აფხაზეთის ურბანული განვითარების კონცეფციის წარდგენა, წარმდგენიები: გიორგი არზიანი, ოთო კობიძე, თბილისის სოციალური კვლევების სკოლ

16:50 - 17:30 თანამედროვე პოლონელი ავტორის, ბარბარა კლიცკას რომანის „სანატორიუმი“ წარდგენა, მთარგმნელი: ქეთი ქანთარია, მოდერატორი: ზვიად კვარაცხელია, პოლონური ინსტიტუტი თბილისში, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია

17:30 - 17:50 ქეთოს და აჩოს კულინარიული წიგნის „ფორმულა 51“ წარდგენა, გამომცემლობა „არტანუჯი“

17:50 - 18:20 გაგა ნახუცრიშვილის ახალი წიგნის „კინო ყაზბეგი“ და ბათა მარსაგიშვილის სადებიუტო კრებულის „ჯორჯიო და ჯეორჯინა“ წარდგენა. გამომცემლობა „ინტელექტი“ 18:20 - 18:40 ლარი კორნის წიგნის „ჩალის ღერის რევოლუციონერი“ (მასანობუ ფუკუოკას ფილოსოფია და შრომა) წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელი ირაკლი ლომოური, გია რაზმაძე, „სეზან ფაბლიშინგი“

18:40 - 19:00 რეზო კორინთელის წიგნის „დინამიკური ფსიქიატრია“ წარდგენა, წარმდგენები: მარიამ მაჭავარიანი, რეზო კორინთელი, აზროვნების აკადემია

19:00 - 19:40 წიგნის, „მეტყველი მარმარილოები“ წარდგენა, ღონისძიება ეძღვნება საბერძნეთის დამოუკიდებლობის 200 წლისთავს, წარმდგენები: ავტორები მედეა აბულაშვილი, ეკა ჭყოიძე, საბერძნეთის კულტურის ფონდი

19:40 - 20:00 ანდრო დგებუაძისა და დეკანოზ თეოდორე გიგნაძის წიგნის „განსხვავებული საზრისები“ წარდგენა, აზროვნების აკადამია


შაბათი, 28 მაისი

11:00 - 11:40 რას კითხულობენ თურქეთში? სპიკერები: ნაზლი ბერივან აქი, ემრაჰ ქისაქურექი, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

11:40 - 12:10 ეროვნული მუზეუმის მიერ გამოცემული სამტომეულის „კირილე ზდანევიჩი 130“ წარდგენა, წარმდგენები: ნანა შარვაშიძე, ნატალია ლომოური, საქართველოს მწერალთა სახლი

12:10 - 12:40 გამომცემლობა წიგნი+ერის ახალი წიგნების, კარლო ჭანტურიას „დაწყევლილი სკამი“ და დანი ადამელიას „ნისლი შენამდე“ წარდგენა, გამომცემლობა „წიგნი+ერი“

12:40 - 13:20 შეხვედრა ავტორ რაულ ჩილაჩავასთან და მისი წიგნების, „ბავშვობის თანამგზავრები“ და „ღია წერილები ევას“ წარდგენა, გამომცემლობა „სეზანი“, გამომცემლობა „საქწიგნი“

13:20 - 14:00 კამპანიის #მადლობამასწავლებელო ფარგლებში „სულაკაურის გამომცემლობის“ რჩეული მასწავლებლების დაჯილდოება, სულაკაურის გამომცემლობა

14:00 - 14:40 დეტექტიური ლიტერატურის მნიშვნელობა ქალაქების კონტექსტში. სპიკერები: ასლი ფერქერი, ზვიად კვარაცხელია, ფოკუს ქვენის ღონისძიება

14:40 - 15:00 მარსელ პრუსტის რომანის „შეღერებულ ქალიშვილთა ჩრდილში“ წარდგენა, წარმდგენი: მთარგმნელი დალი იაშვილი, გამომცემლობა „არტანუჯი“

15:00 - 15:20 დათო ქარდავას პოეტური კრებულის „მეორადი ჰომეროსი: ინდმეწარმე და სხვა ლექსები“ წარდგენა, გამომცემლობა „ზიარი“

15:20 - 15:40 ოთარ ჯირკვალიშვილის წიგნის „კრიტიკულ-ანალიტიკური წერილები“ წარდგენა, გამომცემლობა „პეგასი“

15:40 - 16:20 დისკუსია თურქულ რომანებზე და მათ თარგმანებზე, მოდერატორი: სედათ დემირი, სპიკერები: თარიქ თუფანი, ნერმინ ილდირიმი, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

16:20 - 16:50 შეხვედრა უცხოელ საბავშვო ავტორ, მოჰანად ალაკუსთან თემაზე: რას მოუთხრობენ ბავშვებს ჩემი წიგნები, უკრაინის ომის თემაზე შექმნილი წიგნის, „მშვიდობის ყვავილი“ წარდგენა, მოდერატორი: ლია შალვაშვილი, გამომცემლობა „შემეცნება“

16:50 - 17:20 თანამედროვე პოლონელი ავტორის, იაცეკ დენელის რომანის „ლალა“ წარდგენა, მთარგმნელი: მირანდა გურგენიძე, მოდერატორი: ირაკლი კაკაბაძე, პოლონური ინსტიტუტი თბილისში, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია

17:20 - 17:40 ვლადიმირ ნაბოკოვის „ლექციები ლიტერატურაზე“ წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელი ქეთევან გრძელიძე, ოთარ ჯირკვალიშვილი, გამომცემლობა „პეგასი“

17:40 - 18:10 ოთარ ჩხეიძის წიგნის „ცდომილნი“ და როსტომ ჩხეიძის „წინამძღოლი“ (მონოგრაფია დიმიტრი ყიფიანზე) წარდგენა, წარმდგენი როსტომ ჩხეიძე, გამომცემლობა „საქწიგნი“

18:10 - 18:30 ენდრიუ ჯ. როუსა და სვეტლანა ფერლონგის წიგნის „საფრენგეთის გაუჩინარებული კრონპრინცი“ წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელი ნატო კორსანტია, როსტომ ჩხეიძე, „სეზან ფაბლიშინგი“

18:30 - 19:00 შალვა ამონაშვილის წიგნების წარდგენა, წარმდგენები: მარიამ დავითინიძე, ნინო ამონაშვილი, ამონაშვილის საგამომცემლო სახლი

19:00 - 19:30 ნანა აბულაძის ახალი წიგნის „ახალი აღქმა“ წარდგენა, გამომცემლობა „ინტელექტი“

19:30 - 20:00 მალკოლმ გლედველის წიგნის „დავითი და გოლიათი“ წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელი გიორგი არონია, მაია ქობალია, „სეზან ფაბლიშინგი“


კვირა, 29 მაისი

11:00 - 11:40 ქალაქი და პოეზია: სტამბოლი და თბილისი, სპიკერები: ადნან ოზერი, ომერ ერდემი, მეთინ ჯელალი, ირაკლი კაკაბაძე, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

11:40 - 12:00 ირაკლი უგულავას წიგნის „ორი ლაზარე“ წარდგენა, წარმდგენები: გურამ მეგრელიშვილი, თიკო უგულავა, თეა თოფურია, აზროვნების აკადემია

12:00 - 12:30 გამომცემლობა წიგნი+ერის ახალი წიგნების, გიორგი ტაბიძის „სხვა მოგზაურობა და ნინო გვაზავას „ანგელოზის დედა“ წარდგენა, გამომცემლობა „წიგნი+ერი“

12:30 - 13:00 ვალიკო ჯუღელის დღიურის „მძიმე ჯვარი“ წარდგენა, მთარგმნელი: ნინო შარვაშიძე, წარმდგენები: ირაკლი ხვადაგიანი, დათო ხვადაგიანი, გამომცემლობა „ზიარი“

13:00 - 13:30 წიგნის „იკიგაი – ბედნიერი და ხანგრძლივი ცხოვრების იაპონური საიდუმლო“ წარდგენა, წარმდგენი: მთარგმნელი, ფსიქოლოგი ანა ალბუთაშვილი, გამომცემლობა „პალიტრა L“

13:30 - 13:50 არტურ კოესტლერის რომანის „მზის დაბნელება“ წარდგენა, წარმდგენი: მთარგმნელი გიორგი შატბერაშვილი, გამომცემლობა „ინტელექტი“

13:50 - 14:10 ა.ფ. სტედმენის წიგნის „სკანდარი და ცალრქის ქურდი“ წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელი ნიკა სამუშია, ნატო დავითაშვილი, სულაკაურის გამომცემლობა

14:10 - 14:30 „მოგზაურობა ლიტერატურულ ევროპაში“ – გამომცემლობა „აგორას“ სამი ახალი წიგნის, ფილიპ ჯიანის „ნიანგები“, ტომა გუნზიგის „ჩემ გარდა არავინ კვდება“, გაელ ჟოსის „ელის აილენდის უკანასკნელი მცველი“, წარდგენა, წარმდგენები: მთარგმნელი თამარ ხოსრუაშვილი, მარინა ბალავაძე, გამომცემლობა „აგორა

14:30 -14:50 მაკა ლდოკონენის ახალი წიგნის „რა ვიკითხოთ ერთად“ წარდგენა, გამომცემლობა „ინტელექტი“

14:50 - 15:20 სამეცნიერო-პოპულარული სერიის ახალი წიგნის „დავით ჯავახიშვილი, ბაგრატიონთა კახეთის შტოს დემოგრაფიული განვითარება“ (XV-XXI საუკუნეები) და ვახუშტი ბატონიშნილის ატლასის წარდგენა, წარმდგენები: ლანა გრძელიშვილი, ნესტან ბაგაური, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

15:20 - 16:00 თურქეთისა და საქართველოს ურთიერთობა ოტომანთა იმპერიის არქივის მიხედვით, სპიკერები: ნები გუმუში, მუმინ ილდიზთაში, მოდერატორი: ისრაფილ ქურალაი, ფოკუს ქვეყნის ღონისძიება

16:00 - 16:30 ბერძენი მწერლის დიმიტრის ნოლასის რომანის „დაბრუნება საბერძნეთში“ ქართული თარგმანის წარდგენა, წარმდგენები: ავტორი დიმიტრი ნოლასი, მთარგმნელი ანა ჩიქოვანი, მოდერატორი: თამარ თოფურიძე, საბერძნეთის კულტურის ფონდი

16:30 - 17:00 ჯოვანი ბოკაჩოს წიგნის „დანტეს ცხოვრება“ წარდგენა, წარმდგენი: მთარგმნელი თამარ ჟღენტი, გამომცემლობა „პეგასი“

17:00 - 17:30 შეხვედრა ლევან ბერძენიშვილთან და ახალი წიგნის „1921-1990 ერთი კაცის და ქვეყნის ამბავი“ წარდგენა, გამომცემლობა „არტანუჯი“

17:30 - 18:00 შეხვედრა ფრანგ ავტორ რეჟის ჟანტესთან, ვოლოდიმერ ზელენსკის ბიოგრაფიის ქართული თარგმანის ანონსი, გამომცემლობა „ზებრა“

18:00 - 18:40 ფოკუს ქვეყნის სტატუსის გადაცემის ცერემონია, მოდერატორი: გვანცა ჯობავა, სპიკერები: ისრაფილ ქურალაი, ლეხ კონჩაკი, იაცეკ დენიელი, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია

18:40 - 19:00 დისკუსია: რა და როგორ ითარგმნება ქართულიდან უცხო ენებზე, სპიკერები: გიორგი კაკაბაძე, ირინე ჭოღოშვილი, საქართველოს მწერალთა სახლი

19:00 - 19:30 კოტე მახარაძის წიგნის, „ორი ბატონის მსახური“ წარდგენა, წარმდგენი: მაკა მახარაძე, გამომცემლობა „პეგასი“

19:30 - 20:00 წიგნების თაროს თამაში